Aime La Plagne - A Paradiski legmagasabb állomása Aime La Plagne (2100 m)

logo

A La Plagne síterület a 60-as évek elejétől folyamatosan több állomással növekedett. Az eredeti helység Plagne Centre után következőként Aime La Plagne épült és utána a többi magasan fekvő állomások Plagne Village, Plagne 1800, Plagne Bellecôte és Belle Plagne következtek. A Grande Rochette hegycsúcs másik oldalán fekvő téli sportterület Champagny en Vanoise és a többi síállomások Les Coches, Montchavin és Peisey-Vallandry összekapcsolódásával, La Plagne így időközben 225 pályakilométert ajánl. La Plagne legalább az 1992-es téli olimpiai játékok óta világszerte is ismert. Akkoriban direkt a szánkózási és a bobozási versenyek miatt a La Plagne síterületen Franciaország legelső jégkatlanát építették. A La Plagne-i bobpálya nemzetközi versenyek mellett manapság azok a sínyaralók rendelkezésére is áll, akik egy jeges lesiklást merészelnek.

Maga La Plagne pályaterülete sem hagy ki semmiféle kívánságot. Az ö sszesen 130 lesiklópálya kezdőknek ideális zöld és kék pályákat ajánl - magasabb fekvéseken és még maga a Roche de Mio csúcsától 2.700 méteren is. Tapasztaltabb síelők főként a Bellecôte-gleccser területén találják a maguk megfelelőit. Számos igényes piros és fekete pályák elegendő változatosságot garantálnak. A csúcspontok egyrészt a síterület leghosszabb lesiklópályája a Bellecôte-gleccsertől összesen 15 kilométert egészen Montchavinig vezet és a piros Mont de la Guerre lesikló Champagny la Vanoiseba.

Sítelepülés Aime La Plagne Részleti információk

 • Sífutás
 • Kivilágított lesiklópálya
 • Halfpipe
 • Snowpark
 • Mozi
 • Étterem
 • Bár
 • sportüzlet
 • szánkópálya
 • bevásárlóközpont
 • Bank
 • Bankomat
 • wellness

További információ

2 Buzullu Kayak Cenneti

Aynı zamanda, heyecan verici serbest stil kayak bölgeleri arayan La Plagne kayak tatilcileri de burada aradıklarının fazlasını bulacaklardır. Cul du Nant Buzulu üzerinden Champagny’ye ya da Bellecôte Buzulları’nın küçük kuzey duvarına giden iniş disiplin yolu ise gerçek bir düello niteliği taşır. Bu derin kar alanında bu sepeple tecrübeli bir rehber tavsiye edilir. İlk serbest stil turu için nispeten daha kolay yollar ise; orman içinden Montchavin’e ve Les Coches’e gidenlerdir.

La Plagne, snowboardcular için de harika olanaklar sunmaktadır. Belle Plagne alanındaki “Le 7 Cube„ adlı kar parkı biri acemiler ve bir diğeri de profesyoneller için olmak üzere iki kısma ayrılmış olup, sıçrama rampaları, slidelar ve bir adet çeğrek half pipe ile donatılmıştır. Ayrıca, serbest tarz snowboard yapmak isteyenleri Plagne Bellecôte’de 150 metre uzunluğunda bir adet half pipe ve La Pagne kayak bölgesinin değişik noktalarında bir çok snowboard parkurları beklemektedir

Kuzey disiplinli yürüyüş severler için de, aralarında 2000 metre üzerinde rakıma sahip yüksek parkurların da bulunduğu sayısız yol mevcuttur. Toplamda 80 kilometre üzerinde uzunluğa sahip parkurların yaklaşık yarısı Champagny le Haut bölgesinde yer almaktadır.

La Plagne kayak bölgesinin önemli özelliği; Bellecôte Buzulları sayesinde, kayak sezonunda burada yoğun karın zevkine varılabilinirken, yazın da maksimum pist keyfinin garanti altında olmasıdır.

La Plagne’de huzurlu bir konaklama için ise tüm yüksek istastonlar hemen teleferiklerin çevresinde konuşlanmış olup, buna ek olarak gece yarısına kadar da otobüs seferi mevcuttur. Bu sebeple bu büyük pist hattına giriş her zaman ve her yerden mümkündür.

Aynı şekilde, Les Arc’ın yüksek istasyonlarını ve vadi istasyonları Villaroger’i ve Bourg St. Maurice’yi içine alan Paradiski kayak bölgesinin geri kalan kısmına giriş de gayet basittir. 3.250 ila 1.250 metre arasında yüksekliklerde ve toplam 425 km uzunluğunda pistler, bir ikinci buzul ve bir diğer kar parkı kış sporcularının seçimine sunulmuştur.

Aime La Plagne – Alplerdeki “Kar gemisi„

La Plagne’nin 7 yüksek istasyonundan her birinde olduğu gibi, Aime La Plagne’de de teleferikler ( özellikle istasyon çok az binadan oluştuğu için) neredeyse kapının önünden başlamaktadır. 1969’da Aime La Plagne’nin meydana gelmesini sağlayan büyük ana bina, alışıla gelmişin dışındaki şekli sebebiyle “kar gemisi“ olarak anılır ve hakikaten de dağların içinde adeta devasa bir yolcu gemisini andırına bir görüntü çizer. 1990 yılında Club Med tarafından inşaa edilen ve mimiarisi Tibet tapınaklarından ilham alınarak çizilen, istasyonun bu iki büyük binası eşsiz bir stil ortaya koymaktadır.

Her iki bölge de her koşulda ortak özelliklere sahip olsalar da, bu bölge bazı öne çıkan avantajlara sahiptir. Aime La Plagne, La Plagne’nin (ve Paradiski kayak bölgesinin de) en yüksek istasyonu oduğu için , kayak tatilcileri burada Tarentaise Vadisi üzerinden Paradiski kayak bölgesinin bir ucundan diğer ucuna kadar nefes kesen bir panorama manzarasının tadını çıkarabilmektedir. Ayrıca Mont-Blanc dorukları da bu manzaraya dahildir.

Aime La Plagne’deki tatilcilerin bir diğer avantajı ise: yaklaşık 1000 apartmanın bulunduğu istasyonun “amiral genisinde„ konforlu konaklama şansıdır. Son olarak bu XXL binanın zemin katında ise istasyonun diğer müsesseseleri bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki; Aime La Plagne’deki konuklar, sayısız restaurant ve barları, sinemayı ve oyun salonunu kullanmak için binayı terketmek zorunda kalmayacaklardır. Ek olarak burada çeşitli alışveriş olanakları da mevcuttur.

Pist dışında boş zaman aktiviteleri için ise Aime La Plagne, saadece buz pateni değil ayrıca kar go kartı için de uygun olan bir adet buz alanı sunmaktadır. Bir adet kızak parkuru ve karda yürüyüş yolu ise eğlence seçeneklerinin son halkasını oluşturmaktadır.

Komşu istasyon Plagne Centre’da gezinti yapmak isteyenlerin ise, her iki istasyonu gece yarısına kadar birbirine bağlayan ücretsiz teleferik Télémétro’ya binmeleri yeterlidir.

a csúcsra

Aime La Plagne 56 Lakások

 • szabad
 • ajánlat
 • kívánságra
 • foglalt
 • internet
 • szauna
 • Uszoda
 • kandalló
1/56
Busy...